piątek, 16 września 2011

Upgrade starej spinki czyli pomysł na prezent

Masz w domu kilka starych spinek, kawałek wstążki lub materiału i klej introligatorski (albo igłę i nitkę!)? Zobacz prosty tutorial jak je ulepszyć, ozdobić i być może sprawić bliskiej osobie własnoręcznie wykonany prezent. Pokażę wam, jak zrobić małe kokardki, których zastosowań jest wiele (i być może w którymś z następnych postów je zaprezentuję)...


Słodziaki, nieprawdaż? :3

Przycinamy tasiemkę o dowolnej grubości (im cieńsza, tym krócej) do dwóch kawałków o różnicy 1cm lub większej, jeśli kokarda ma być większego rozmiaru, tak, aby móc utworzyć z nich dwie pętle, które po spłaszczeniu będą różnić się odrobinę długością. Kolejne zdjęcia wszystko wyjaśnią. Wskazówka: długość paska powinna być niewiele dłuższa niż podwójna długość kokardki.

Składamy paski, aby otrzymać powyższy kształt i sklejamy klejem introligatorskim, lub zszywamy delikatnie.

Podobnie postępujemy z drugim paskiem tasiemki. Jak widać - jedna kokarda jest nieco dłuższa od drugiej, różnica powinna być  niewielka dla zachowania estetycznego wyglądu.

Sklejamy kokardy, krótszą na wierzchu. Następnie ściskamy palcami na środku i okręcamy trzecim kawałkiem wstążki, posmarowanym uprzednio klejem (najlepiej owinąć dwa razy).

Klej schnie kilka minut, więc okręcamy środek nitką, którą później usuwamy, gdy mamy pewność, że zasechł (staje się wtedy przezroczysty).


Spinkę w górnej części smarujemy porządną ilością kleju, przykładamy kokardę i zostawiamy do całkowitego  wyschnięcia, które może trwać nawet kilkanaście minut. (w tym czasie możemy zabrać się za produkcję następnej!)

Oczywiście kolory i szerokość pozostają kwestią gustu :3

Podaję również przepis na kokardy nieco większych rozmiarów, wykonane z tkaniny! (Bez użycia nici, choć wtedy nadawać by się mogły do ozdoby ubrań, bo bez obawy wsadzicie je do pralki. Ja jednak wybieram szybszą opcję i mój  niezawodny klej...)

Przycinamy materiał dwa razy dłuższy i dwa razy szerszy niż przewidywana kokarda i smarujemy klejem na środku.

Zaginamy dłuższe brzegi do wyimaginowanej linii, która biegnie przez środek tkaniny.

Sklejamy brzegi po złożeniu na środku kokardy.

Tak wygląda po złożeniu z przodu, ściskamy palcami i układamy, dopóki materiał jest wilgotny od kleju,

Z tyłu możemy dodatkowo dokleić brzegi na środku, jeśli kokarda ma duże rozmiary

Smarujemy wstążkę klejem i owijamy nią dwukrotnie środek kokardy. Owijamy nitką i czekamy aż wyschnie.

Gotowa :)